Jak utrzymać dobre relacje z kotem?

Kotki są stworzeniami, które czują i odczuwają.. prawidłowe wychowywanie i traktowanie zwierząt, to rzecz konieczna już od pierwszego dnia po narodzinach pupila.

Podobnie jak u ludzi, tak i w świecie zwierząt młody umysł jest chłonny, najszybciej przyswaja nowe rzeczy i uczy się nowych zachowań. Dlatego jeśli zaczynasz wychowywanie kota w domu, najłatwiej wpoić nowe zachowania kociętom.

Jeśli chcemy wyeliminować naganne zachowanie, musimy dać naszemu kotu odskocznię, aby zachowywał się zgodnie ze swoją naturą. Przykładowo kot musi mieć możliwość drapania. Zamiast karać kotka za drapanie w niedozwolonych miejscach, zapewnij mu miejsce, gdzie może to robić. Czasami koty mogą być trochę agresywne podczas zabawy z właścicielem, ale zachowanie to wynika z ich drapieżnej natury. Dlatego koty muszą mieć odpowiednie zabawki, które mogą gonić i uczyć się na nie polować. Nie zapominaj również o wspólnej zabawie ze swoim kotem.

Skupiaj się raczej na wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Używaj ulubionych nagród, kiedy kot zachowuje się w pożądany sposób. Nagrodą może być atrakcyjny przysmak czy pieszczoty. Pokaż kotu, co opłaca mu się robić. Nagradzaj kota w momencie, gdy zachowuje się poprawnie (np. drapie swój własny drapak zamiast twojej nowej kanapy).

Koty to drapieżniki. I nawet te udomowione nie mogą pozbyć się potrzeby polowania. Ale jak ją zapewnić kotu, który nie wychodzi na zewnątrz? Istnieje kilka sposobów, np. piórko zawieszone na wędce. To właśnie wspólna zabawa tworzy najsilniejszą więź pomiędzy kotem a właścicielem.
Dobrą zabawę dobrze jest zakończyć chwilami czułości. Głaskanie i drapanie kota w jego ulubionych miejscach to relaks, za który futrzak odwdzięczy się mruczeniem i ogromną dozą sympatii.

Dbanie o zdrowe relacje to ciągła obserwacja. Aby skutecznie reagować na kocie potrzeby, właściciel musi umieć odczytywać wysyłane przez niego sygnały. Zarówno mowa ciała, jak i komunikaty dźwiękowe to mnóstwo informacji na temat samopoczucia i obecnych potrzeb pupila. Reagując na nie, zaskarbimy sobie jego zaufanie.

Porad, które mogą pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji z kotem jest mnóstwo.. sporządziłam jednak listę 5 przykazań, które mogą pełnić funkcję skrótu, który zawiera w sobie wszystkie podstawowe i najważniejsze zasady w procesie budowania dobrych i utrzymujących się wiele lat stosunków między kotem a jego właścicielem.

🎈Poznawaj swojego kota.

Poświęć czas na obserwacje tego co kot lubi i co sprawia mu przyjemność. Nie oferuj mu na raz zbyt wielu zabawek, zajęć.. może się okazać, że zwykła zabawa z Twoją dłonią, drapanie i ucieczka, może być największą przyjemnością dla Twojego kota.

🎈 Nie zamykaj kota „pod kloszem”

Daj mu przestrzeń.. koty to mimo wszystko zwierzęta, które lubią chodzić swoimi ścieżkami.. jeśli nie dasz mu przestrzeni osobistej i czasu dla siebie, nigdy nie zbudujecie trwałej i pozytywnej relacji.

🎈Świadomie mów do kota i ucz go.
Przyzwyczajaj pupila do komend, sprawdź czy reaguje na Twoje imię i przybiega, kiedy go wołasz. Nagradzaj go, kiedy przychodzi i reaguje na Twoje prośby.

🎈Baw się z kotem tak, jak lubi.
Nie musisz poświęcać pupilowi kilku godzin dziennie, ważne jednak, by została zachowana regularność, aby kot miał pewność, że codziennie może na Ciebie liczyć.

🎈Spędzaj z kotem czas.

Nie zawsze musi to oznaczać zabawę. Zwróć uwagę na swojego pupila, gdy kładzie się w Twoich nogach zmęczony całym dniem zabaw. Pogłaszcz go i pokaż, że cieszysz się, że jest obok Ciebie. Będzie to oznaczało, że ma do Ciebie zaufanie i z chęcią się do Ciebie przytuli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *