Czym karmić, żeby nie zrobić krzywdy?

6E29FDDD-AD43-4E18-8F78-FF42E9BA073EJak karmić kota domowego? Posiadanie mruczącego przyjaciela wiąże się z odpowiedzialnością. To nie tylko towarzysz do zabawy. Z kotem trzeba chodzić na regularne wizyty u weterynarza oraz zadbać o właściwie zbilansowaną dietę. Czym karmić kota? W sklepach jest tak duży wybór, że trudno wybrać. A gdy wiesz, jak żywić, to jak często karmić kota? Zdrowe żywienie kota wcale nie musi być trudne.

Mokra karma

Koty są mięsożerne, więc wszelkie zboża w ich diecie są niewskazane. Podobnie jak cukry. Prawidłowe żywienie kota dachowca polega na dostarczaniu zwierzęciu karmy o odpowiedniej wartości odżywczej. Co to w praktyce oznacza? Czym karmić kota?

Na rynku jest wiele dostępnych karm, które mogą stanowić podstawę codziennej diety. Nazywa się ją karmą podstawową, bytową lub wysokomięsną. Musi być w nich odpowiednio wysoki procent mięsa, w tym zarówno mięsa mięśniowego, jak i podrobów. Ważne jest też, aby miała wszystkie potrzebne witaminy i minerały, a także taurynę.

Najlepszymi produktami na rynku są:

ZiwiPeak,
Catz Finefood,
Grau,
Power of nature,
MAC’s,
Ziwi Peak,
Feringa,
Moonlight.
Ze względu na to, że mokra karma zawiera w sobie wodę, w upały łatwiej kontrolować ilość płynów, jakie przyjmuje kot. Jest to niezmiernie ważne. Poza tym karma mokra nie podrażnia dziąseł, co również jest istotne.

Sucha karma

Jest to rodzaj pożywienia, które zawiera w sobie bardzo mało wody. Gdy kot spożywa suchą karmę, musi bardzo dużo pić, aby nerki prawidłowo funkcjonowały. Do tego zawarty w suchej karmie tłuszcz szybko się utlenia i pokarm w zasadzie przestaje mieć jakiekolwiek smak, jeżeli zbyt długo jest otwarty. Kupowanie karmy na wagę z otworzonych pojemników, które stoją nie wiadomo jak długo w zoologicznym, jest niepotrzebnym traceniem pieniędzy. Najlepiej kupować w opakowaniach, a po otwarciu trzymać w odpowiednim szczelnym plastikowym pojemniku.

Najlepsze suche karmy na rynku:

Power of nature,
Thrive,
ZiwiPeak,
Orijen,
Purizon,
GranataPet,
Acana.

Produkty, których nie należy dawać kotu

Mleko
Gdy kociak przestaje pić mleko matki, przestaje też trawić laktozę. Mleko może powodować biegunki i w rezultacie odwodnienie.
Zboża
To wypełniacz, nie ma żadnych wartości dla kota. Może za to powodować alergię oraz problemy żołądkowe.
Wieprzowina
Jest to bardzo tłuste mięso, a do tego prowadzi do procesów gnilnych w jelitach kotów i wzdęć. Zaburza florę bakteryjną i kota przysparza o ból brzucha.

Pamiętajmy, że mokre karmy są dla kota jak Fast Food dla człowieka..są bardzo dobre, ma się na nie ochotę, jednak czy wpływają odpowiednio na nasze zdrowie?

Składniki, które muszą być dostarczane kotu w prawidłowej diecie to:

  • Białko (mięso, ryby – tauryna, karnityna i kolagen),
  • Tłuszcze (tłuszcze nasycone i nienasycone ,omega-3 i omega-6),
  • Makro i mikroelementy (wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk, jod, sód, selen, mangan, miedź),
  • Witaminy (A, H, E, F, C, K i z grupy B i D),
  • Węglowodany (skrobia, celuloza, fruktooligosacharydy i inne),
  • Przeciwutleniacze, glukozaminy, β-karoten,
  • Woda.

Dbajmy o nasze kociaki :) bez nich nasze życie na pewno byłoby mniej kolorowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *