Ile żyją kotki?

4711A24F-EE13-44EB-BA75-384A4420E43FPrzesądy głoszą, iż koty mają dziewięć żyć. To niewątpliwie ilustracja kociej zwinności i zdolności do przetrwania nawet w trudnych warunkach oraz wychodzenia cało z opresji. Na długość życia kota wpływ mają jednak i inne czynniki prócz kociego sprytu.
Najstarszym obecnie żyjącym kotem na świecie (przynajmniej spośród tych, których daty urodzenia można udokumentować) jest maine coon o imieniu Rubble należący do Brytyjki, Michele Foster. Rubble ma aż 31 lat, co w przeliczeniu na ludzkie lata daje imponujący wiek 136 lat! W 2017 r. Dotychczasową rekordzistką jeśli chodzi o długość życia pozostaje jednak kotka Creme Puff, która całe swoje długie życie mieszkała w Austin w stanie Teksas i zmarła w wieku 38 lat i 3 dni. Zwykle jednak mruczki nie dożywają aż tak sędziwego wieku – choć kto wie, może właśnie Twój ulubieniec pobije kolejny rekord.

W krajach rozwiniętych nie tylko średnia długość życia człowieka stale rośnie – podobnie rzecz się ma ze średnią życia kota. Postępy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej i diagnostyki, profilaktyka, zabiegi kastracji, zdrowa dieta oraz troska opiekunów – to wszystko sprawia, że koty rzadziej zapadają na groźne choroby, są odpowiednio leczone, chronione przed niebezpieczeństwami. W związku z tym kot pozostający w domu ma dziś szansę na znacznie dłuższe życie niż przeciętny kot wolno żyjący.
Znany zoolog Desmond Morris, autor książki „Catwatch” (polskie wydanie – „Dlaczego kot mruczy?”, Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1996), szacuje średnią długość życia kota na 10 do 12 lat. Mają na nią wpływ oczywiście warunki bytowe danego zwierzęcia. Warto przy tym mieć na uwadze, że autor pisał swą książkę ponad 30 lat temu (I wydanie 1986 r.).
W międzyczasie medycyna weterynaryjna poczyniła ogromne postępy, a i świadomość oraz troska opiekunów zwierząt w zakresie profilaktyki, dietetyki, jest obecnie na wyższym poziomie niż wówczas.
Średnia długość życia kota wynosi obecnie 14–16 lat.

A ile żyją koty dachowce?
Średnia życia kota wolno żyjącego jest znacznie niższa ze względu na wysoką śmiertelność kociąt pozostających bez opieki weterynaryjnej. Niemały wpływ na długość życia mają też choroby, pasożyty, odżywianie się kota, niebezpieczeństwa nań czyhające. Uznaje się, że na wolności kot ośmioletni jest już staruszkiem.

A ile lat żyją koty rasowe?
Na żywotność kotów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest rasa zwierzęcia. Pamiętajmy, że poniższe informacje nie oznaczają, że dany kot rasowy zapadnie na jakąś chorobę czy będzie żył krócej niż inny. Są to uśrednione dane statystyczne, mające na celu uczulenie zarówno opiekunów, jak i lekarzy weterynarii na potencjalne problemy zdrowotne tych kotów.
Statystyczne najdłużej żyją otoczone opieką koty nierasowe (lub, jak kto woli, europejskie krótkowłose) – z tej prostej przyczyny, że ich pula genetyczna jest zdecydowanie największa. Hodowla selektywna kotów rasowych przyczynia się natomiast w pewnym stopniu do większej niż u kotów nierasowych zapadalności na niektóre choroby. Są jednak i rasy długowieczne, więc to stwierdzenie również nie jest regułą.

Do długowiecznych kotów rasowych należą chociażby:
koty syjamskie – 15 -20 lat
koty balijskie – 15-10 lat
koty burmskie (burmańskie) – 13-15 lat
tureckie angory – 15-18 lat
koty brytyjskie krótkowłose – 14-18 lat
japońskie bobtaile – 14-16 lat
koty rosyjskie niebieskie – 13-20 lat
nebelungi – 15-19 lat
savannah – 13-20 lat
Większość innych kotów rasowych żyje średnio ok. 15 lat. Natomiast są też rasy, których średnia długość życia jest nieco niższa. Te przedziały oznaczają, że zarówno hodowcy, jak i opiekunowie muszą uważać na ewentualne oznaki chorób, do których mają skłonność koty danej rasy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *